Odżywki na bazie węglowodanów:

Odżywki na bazie węglowodanów:

– uzupełniają niedobór glikogenu (materiał zapasowy, który w wypadku potrzeby zostaje w krótkim czasie rozłożony do glukozy, która jest źródłem energii w procesach beztlenowych),
– dostarczają ogromnej porcji energii,
– przyjmowane przed treningiem sprawiają, że staje się on bardziej intensywny oraz efektywny,
– przyjmowane po treningu zahamowują katabolizm mięśniowy oraz przyspieszają regenerację włókien.
Odpowiednio dobrane odżywki w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz dostatecznym czasem wypoczynku sprawiają, że cykle treningowe stają się naprawdę efektywne.
Aminokwasy BCAA
Aminokwasy rozgałęzione BCAA to leucyna, izoleucyna oraz walina. Są to organiczne związki chemiczne, których organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować. BCAA biorą udział w procesach anabolicznych i ich suplementacja jest wręcz niezbędna w sportach siłowych (np.: kulturystyka, wrestling, boks, zapasy) oraz dyscyplinach wytrzymałościowo-siłowych (np.: kolarstwo szosowe, wioślarstwo, biegi narciarskie).
Odżywki dla sportowców z aminokwasami BCAA zwiększają ogólną wydolność organizmu, poprawiają jego wytrzymałość, jak również redukują wrażliwość na ból, pozytywnie wpływają na nastrój oraz stymulują produkcję hormonu wzrostu. Przyjmowane w suplementacji potreningowej hamują procesy kataboliczne oraz przyspieszają regenerację włókien mięśniowych.
W procesach anabolicznych najważniejsza jest leucyna, która je aktywizuje, a ponadto wspiera regenerację potreningową i ułatwia przyswajanie pozostałych aminokwasów. Izoleucyna podnosi poziom energia, natomiast walina pobudza oraz niweluje uczucie zmęczenia. Dodatkowo walina jest uczestnikiem procesów metabolicznych we włóknach mięśniowych, a także bierze udział w ich regeneracji.