Najważniejsze składniki odżywek

Najważniejsze składniki odżywek

Chyba nie ma takiego kulturysty, który nie dostrzegałby korzyści płynących ze stosowania specjalnych odżywek białkowych lub białkowo-węglowodanowych (gainerów). Dzięki nim organizmy, które narażone są na regularne i bardzo intensywne treningi, otrzymują wszystkie mikro i makro elementy, które są im potrzebne – także po to, by treningi były efektywne. Co w takim razie znajduje się w recepturze takich odżywek?
Odżywki dla sportowców to przede wszystkim dużo białka wykorzystywanego przez organizm do efektywnego wzrostu mięśni (bez grama tłuszczu). W przypadku gainerów kluczowym składnikiem są także węglowodany. Są to precyzyjnie dobrane cukry – tylko takie, które wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, a więc nie prowadzą do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a jednocześnie są spalane podczas treningów. Dostarczają one organizmowi energii.
Co więcej, odżywki dla sportowców to składniki, które wspomagają syntezę białka, a także wzmacniają i chronią mięśnie przed uszkodzeniami na skutek intensywnych treningów. Są one odpowiedzialne także za zapas energii. Tym sposobem wyróżnić można m.in. L-karnitynę, L-argininę, glutaminę, kreatynę czy nawet kofeinę.