Co znajduje się w odżywkach dla sportowców

Co znajduje się w odżywkach dla sportowców

Wiele osób decydujących się zająć w sposób odpowiedzialny kulturystyką i treningami siłowymi staje przed dylematem, czy przyjmować specjalne odżywki. Aby odpowiedzialnie móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wiedzieć, co znajduje się w takich preparatach i jaki tym samym wpływ na organizm mają odżywki.
Głównym składnikiem pojawiającym się w większości odżywek jest białko. Występuje ono w formie łatwo przyswajalnych przez organizm aminokwasów. Białko jest odpowiedzialne za rozwój mięśni, który jest szybki, bezpieczny i całkowicie beztłuszczowy. Ale są też odżywki pozbawione białka – tak zwane gainery. Są to produkty węglowodanowe. A węglowodany odpowiadają za uzupełnienie poziomu energii, dzięki której treningi mogą być dłuższe i bardziej efektywne.
W odżywkach dla sportowców można znaleźć także kreatynę – substancję odpowiedzialną za bezpieczeństwo i regenerację mięśni czy też glutaminę, która wspomaga działanie białka i kreatyny. Bardzo często producenci dbają również o pobudzenie – a do tego celu najlepsza okazuje się kofeina.