Odżywki – ich przeznaczenie i bezpieczeństwo

Odżywki – ich przeznaczenie i bezpieczeństwo

Wśród porad kierowanych do początkujących kulturystów za najważniejszą można uznać konieczność spożywania specjalnych odżywek. Czy jednak jest to słuszna rada, czy to głównie chwyt marketingowy, który próbuje przekonać o tym, że każdy musi kupować odżywkę? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Tak naprawdę odpowiedź nie jest trudna. Bez odżywek nie udałoby się dostarczyć trenującemu siłowo organizmowi takich ilości białka i innych cennych składników, jakie naprawdę są potrzebne. Dodajmy, że kulturysta potrzebuje aż 2 g białka na kilogram masy ciała. I to każdego dnia. Czy jest to możliwe bez pomocy odżywki? Okazuje się, że nie. Odżywki to również substancje odpowiadające za bezpieczeństwo i efektywność treningu – kreatyna, glutamina, L-arginina, L-karnityna i inne.
A czy odżywki dla sportowców są bezpieczne? Jak najbardziej. Trzeba tylko pamiętać o tym, by odpowiednio je stosować – czyli zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na etykiecie produktu. Nie można doprowadzić do ich przedawkowania, ważna jest także pora ich przyjmowania.