Odżywki dla sportowców – konieczność czy chwyt marketingowy?

Odżywki dla sportowców – konieczność czy chwyt marketingowy?

Pragniesz zacząć przygodę z kulturystyką i zastanawiasz się, czy odżywki białkowe faktycznie będą dla ciebie niezbędne? Być może spotkałeś się z ich krytyką, nie przekonuje cię konieczność dobrowolnego spożywania suplementów, a i cena nie jest czymś, co może ucieszyć. A jednak warto wziąć sobie do serca potrzebę przyjmowania tego rodzaju preparatu. Dlaczego trudno zajmować się kulturystyką bez takiego „wspomagacza”?
Tym, co najbardziej potrzebne jest kulturystom, to białko. Jest to główny budulec ciała człowieka, a więc i mięśni. Spożywając dużą ilość tego składnika, można liczyć na szybki przyrost tkanki tłuszczowej – co najważniejsze, bezpieczny i beztłuszczowy. Ktoś może pomyśleć, że wystarczy spożywać więcej białka w codziennej diecie. A jednak nie do końca. Takiej ilości, jaka faktycznie okaże się skuteczna, codzienna dieta sportowca po prostu nie będzie w stanie dostarczyć. Ponadto warto pamiętać, że odżywki stosuje się nie tylko dla przyrostu tkanki mięśniowej, ale też dla szybszej regeneracji organizmu oraz większej dawki energii.
Każdy sportowiec, któremu zależy na szybkim, bezpiecznym, a do tego beztłuszczowym przyroście masy mięśniowej, powinien spożywać regularnie specjalne odżywki stworzone z myślą o kulturystach. Ale zamiast ślepo wierzyć w zapewnienia, że te odżywki okażą się skuteczne, lepiej mieć świadomość tego, co znajduje się w ich składzie.
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że odżywki dla sportowców dzielą się na białkowe oraz węglowodanowe, czyli tak zwane gainery. To właśnie te pierwsze odpowiadają za przyrost mięśni. Gainery to produkty, które spożywa się w celu wyraźnego uzupełnienia poziomu energii, a więc i zregenerowaniu sił. Ponadto odżywki bardzo często zawierają odpowiedzialną za wzmocnione mięśnie kreatynę, wspomagającą działanie kreatyny i białka glutaminę, a nawet pobudzającą kofeinę. Warto uwzględnić fakt, że białko dostępne jest w formie aminokwasów, dzięki czemu jest ono bardzo dobrze wchłaniane przez organizm.
Zawsze warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się dokładnie z informacją na temat działania danego preparatu.